Sledování tělesné hmotnosti

Loading
loading..

Sledování tělesné hmotnosti

17 července, 2016
No Comments

Srdeční selhání je často spojeno s náhlými změnami tělesné hmotnosti. Změna hmotnosti tedy může signalizovat změnu vašeho zdravotního stavu a proto je třeba ji pečlivě sledovat.

Denní vážení může přispět k lepší kontrole srdečního selhání a k přesnější úpravě dávky „diuretik“.

Je vhodné se vážit každý den zhruba ve stejnou dobu a ve stejném oblečení (například ráno,
v pyžamu) a údaje zaznamenávat do tabulky.

Vzestup tělesné hmotnosti

Rychlý vzestup tělesné hmotnosti může být nejen projevem zvýšené spotřeby potravy, ale také projevem zadržování tekutin.

Nárůst váhy v důsledku zadržování tekutin zvyšuje pracovní zátěž srdce, které musí přečerpat větší objem krve v těle. Při zadržování tekutin hmotnost obvykle stoupá rychle, tj. řádově
o kilogramy během dnů až týdnů.

Zvýšení hmotnosti přejídáním rovněž zatěžuje srdce, protože musí zásobovat kyslíkem větší objem tělesné tkáně. K zachování navyklé tělesné aktivity pak musí srdce pracovat více.

Vzestup hmotnosti v důsledku přejídání je obvykle pomalejší, ale i ten může zhoršovat obtíže i stupeň srdečního selhání.

Pokles hmotnosti

Neúmyslný pokles hmotnosti během krátké doby může znamenat nedostatečnou výživu nebo svalovou ztrátu při nízkém stupni tělesné aktivity. Může to ale také znamenat, že máte příliš vysokou dávku „diuretik“, např. při poklesu hmotnosti o více než 2 kg během několika dnů,
a proto je třeba je třeba o tom tedy uvědomit naši ambulanci

Stáhněte si a vytiskněte tabulku na zapisování tělesné hmotnosti.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background