Tělesná aktivita, pohyb, sport

Loading
loading..

Tělesná aktivita, pohyb, sport

17 července, 2016
Miloš Novák
No Comments

Pro většinu lidí se srdečním selháním je vhodná jakákoli lehká tělesná aktivita. Pohyb může přispět k tomu, abyste se celkově cítili lépe.

Proč?

Pravidelný pohyb může zlepšit funkci srdce a umožnit, aby fungovalo účinněji. Můžete tak mít méně potíží.

Jak?

Než začnete jakýkoli zátěžový program, proberte jej s lékařem nebo sestrou, abyste měli jistotu, že nezatěžujete srdce nadměrně. Poradí Vám také, jaké činnosti nejsou vhodné.

Vyberte si činnost, kterou máte rádi (je tak větší šance že u ní setrváte), chcete-li s blízkými nebo přáteli. Je důležité uvědomit si, čeho můžete dosáhnout a čeho ne. Pokud jste neprovozovali např. kondiční běh ani se zdravým srdcem, pravděpodobně s tím teď při léčbě nebudete začínat. Máte-li však rádi chůzi nebo plavání, zkuste to znovu.

Stáhněte si a vytiskněte tabulku na zapisování pohybové aktivity.

Vždycky začněte pomalými rozhýbáním pro zahřátí, pokud je venku chladno, tak dříve než vyjdete z domu. Pro začátek je velmi vhodný pohyb chůze. Snažte se chodit každý den – vystupte například z tramvaje o stanici dřív, apod. Pokud chodíte a považujete se za tělesně aktivní/ho, zkuste jízdu na kole nebo plavání. Začínejte pomalu a zátěž nebo vzdálenost zvyšujte velmi pomalu, tak jak se zlepšuje Vaše kondice. Velmi vhodné může být elektro kolo.

Základní orientační pravidlo pro vhodnou intenzitu zátěže zní:

  • pohybujte se jen tak rychle, abyste přitom mohli mluvit

  • pokud nemůžete mluvit, pravděpodobně se namáháte příliš

  • zastavte se, jakmile cítíte nedostatek dechu, slabost, pocit na omdlení, bolest na hrudi, nevolnost, studený pot, pokud příznaky neustupují, volejte lékaře

  • necvičte hned po velkém jídle, nebo když jste dlouho nejedli, naplánujte si pohyb za 1-2 hodiny po lehkém jídle

  • mnozí lidé mají strach, že si nebudou moci hrát s dětmi nebo je zvedat, poslouchejte své tělo,pohyby, při nichž musíte zadržovat dech nebo zapnout všechny síly, byste neměli dělat, jsou-li děti větší, je možná lepší vezmete- li je na klín místo zvedání do výšky.

Stáhněte si a vytiskněte tabulku na zapisování pohybové aktivity.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background