Loading
loading..

Betablokátory

17 července, 2016
No Comments

Když srdce nečerpá tak dobře, jak by mělo, tělo se snaží kompenzovat situaci tvorbou hormonů, jako je adrenalin a noradrenalin, které způsobují, že srdce bije rychleji a zvyšují krevní tlak. Trvá-li tento účinek dlouho, může mít nepříznivé účinky na srdce, které se samo snaží pracovat efektivněji. Betablokátory srdce zpomalí, sníží krevní tlak a tím srdce chrání před škodlivými účinky dlouhodobého efektu adrenalinu a noradrenalinu.

Betablokátory jsou důležitou součástí léčby srdečního selhání. U lidí se středně těžkým až těžkým srdečním selháním je třeba začínat nízkou dávkou a postupně pomalu zvyšovat. Je to proto, že u některých lidí může dočasně dojít v prvních týdnech ke zhoršení příznaků srdečního selhání.

Preparáty:

Nežádoucí účinky

Protože betablokátory zpomalují srdeční frekvenci, mohou také snižovat toleranci zátěže. To znamená, že se při náročnější pohybové aktivitě unavíte. Tento účinek obvykle odezní a je možné dávku pomalu dále zvyšovat.

Někdy můžete mít při léčbě betablokátory studené ruce a nohy.

Betablokátory mohou zhoršovat průduškové astma – pokud máte astma, informujte lékaře.

Důležité

  • Velmi důležité je, abyste betablokátory nepřestal/a brát najednou

  • Při léčbě betablokátory se může někdy objevit deprese. Máte-li takové potíže, vždy informujte lékaře.

  • Při podávání betablokátoru se zpočátku můžete cítit unavení a slabí. Od nasazení betablokátoru může trvat několik týdnů, než se budete cítit lépe – pokud se však i po této době cítíte slabě a unaveně, řekněte to lékaři nebo sestře, možná bude třeba upravit dávkování.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background