Blokátory receptoru pro agiotenzin II/sartany

Loading
loading..

Blokátory receptoru pro agiotenzin II/sartany

17 července, 2016
No Comments

Blokují činnost angiotenzinu, hormonu, který je přirozeně produkován v ledvinách. Blokádou efektu angiotenzinu způsobují relaxaci svaloviny cév, což snižuje krevní tlak. Srdce tedy nemusí při čerpání krve pracovat proti tak velkému odporu.

Sartany fungují prakticky stejně jako ACE inhibitory. V léčbě srdečního selhání jsou většinou podávány spíše u pacientů, kteří nesnášejí ACE inhibitory, jen zcela výjimečně jsou tyto léky podávány současně.

Preparáty: Micardis

Nežádoucí účinky

Jsou extrémně vzácné. Na rozdíl od ACE inhibitorů sartany nezpůsobují kašel. Ostatní nežádoucí účinky jsou stejné jako u ACE inhibitorů. Patří sem slabost, která je společná pro všechny léky snižující krevní tlak. Vaše srdce však při nižším tlaku bude pracovat lépe. Tlak je třeba pravidelně kontrolovat. Stejně jako ACE inhibitory, také sartany ovlivňují funkci ledvin a zvyšují hladinu draslíku. Proto je třeba tuto hladinu pravidelně kontrolovat.

Důležité

  • Lékař Vám možná doporučí vzít první dávku večer, než si jdete lehnout, aby zabránil pocitu slabosti.

  • Cítíte-li se slabě ráno, zkuste aspoň desetkrát zacvičit ohýbáním nohou dopředu a dozadu než vstanete. Nebo zkuste spustit nohy přes kraj postele dřív, než se posadíte. Neměli byste vstávat rychle, protože se Vám může zatočit hlava. Dejte si čas zvyknout si na změnu polohy.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background