Inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACEI)

Loading
loading..

Inhibitory angiotensin konvertujícího enzymu (ACEI)

17 července, 2016
No Comments

Tyto léky blokují účinky hormonu, který normálně produkují ledviny a který se nazývá angiotensin II. Blokádou efektu angiotensinu II mohou tyto léky způsobit rozšíření krevních cév, což vede k poklesu krevného tlaku. To znamená, že srdce bude překonávat menší odpor
v cévách a bude tedy muset pracovat méně intenzivně.

Preparáty: Prestarium, Ramipril, Perindopril,

Nežádoucí účinky

ACEI snižují krevní tlak a může se Vám proto točit hlava. Krevní tlak bude pravidelně sledován. ACEI mohou způsobovat menší změny funkce ledvin a zvyšovat hladiny draslíku, proto je bude lékař pravidelně sledovat.

U některých lidí se při této léčbě objeví suchý kašel. Stane-li se Vám to, může lékař snížit dávku, nebo přejít k jiné lékové skupině. Méně časté jsou změny chuti nebo vyrážky. Velmi vzácně může u lidí léčených ACEI dojít k otokům rtů nebo krku. Objeví-li se tento příznak, musíte okamžitě přivolat lékařskou pomoc.

Důležité

  • Lékař Vám může poradit, abyste vzal první dávku ACEI večer, než si jdete lehnout, aby zabránil příznakům z poklesu tlaku. Pocit slabosti/na omdlení je častý u léků, které snižují krevní tlak, ale srdce při nižším tlaku pracuje lépe.

  • Cítíte-li se slabě ráno, zkuste aspoň desetkrát zacvičit ohýbáním nohou dopředu a dozadu než vstanete. Nebo zkuste spustit nohy přes kraj postele dřív, než se posadíte. Neměli byste vstávat rychle, protože se Vám může zatočit hlava. Dejte si čas zvyknout si na změnu polohy.

Layout mode
Predefined Skins
Custom Colors
Choose your skin color
Patterns Background
Images Background